Czy sport to zdrowie?

Sport uprawiać można czysto amatorsko lub też zawodowo. Wówczas często jest to sposób na życie, choć nie da się ukryć, że w takiej sytuacji trzeba być wybitnym, a przynajmniej średniej klasy sportowcem. Szczególnie w polskich warunkach, gdzie nawet medaliści igrzysk olimpijskich musieli wyjeżdżać poza granice naszego kraju, bo po zakończeniu kariery nie stać było ich na normalne życie. Doskonałym przykładem jest tu znakomita sztangistka Agata Wróbel, która pracowała w Anglii i nie była to praca w banku czy innym ważnym stanowisku, ale raczej tym na najniższym poziomie zawodowym. Czy możemy zatem powiedzieć, że sport to zdrowie i warto go uprawiać?

Wytrzymałość, koordynacja i nie tylko

W pierwszej kolejności warto odnieść się do tego, że sport rzeczywiście poprawia kondycję czy nawet koordynację ruchową i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Weźmy jednak pod uwagę, że bardzo korzystnie oddziałuje on również na spalanie tkanki tłuszczowej, a nie jest żadną tajemnicą, że nadwaga to problem, z którym zmaga się wielu Polaków. To z kolei może prowadzić do kłopotów z układem krwionośnym, a więc choćby zawałów.

Kontuzje

Nie można jednak zaprzeczyć, że sport to także i kontuzje. Na te narażeni są bowiem nie tylko zawodowcy, ale i amatorzy, którzy sport uprawiają jedynie dla własnej przyjemności. Zdarza się to równie często, a jest tak dlatego, że nie mają oni dostępu do odnowy biologicznej i fizjoterapii, która w zawodowym sporcie jest na porządku dziennym. Mimo ryzyka nabawienia się urazów bez wątpienia sport warto uprawiać, bo przy zdrowym rozsądku można wynieść z tego naprawdę mnóstwo korzyści.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *