Odpowiednie przygotowanie do biegania

Ludzie zaczynają biegać z różnych powodów – szukają sposobu żeby schudnąć, chcą poprawić swoją kondycję albo szukają sposobu na rozładowanie stresu, negatywnych emocji. Bez względu na powód warto odpowiednio się do biegania przygotować. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa (tu głównie chodzi o odpowiednie buty, chyba nikt nie chciałby na dzień dobry skręcić kostki czy mieć zbolałych stóp) oraz by się na starcie nie zniechęcić.

Skąd czerpać wskazówki?

Podstawowych informacji można na początku szukać w sieci. Warto jednak wybierać rzetelne portale, aby nie naczytać się bzdur. Dodatkowo można sięgnąć po odpowiednią literaturę lub też poradniki. Jeśli jednak już na samym początku zależy nam na fachowym doradztwie to można się udać do trenerów biegania, którzy wszystko wytłumaczą i pomogą się do tego odpowiednio przygotować. Dobrzy trenerzy to ksstaszewscy. Można umówić się na spotkanie lub od razu zapisać się na trening. Rozmawiając z trenerem mamy pewność, że przekazywane informacje są pewne i kierując się wskazówkami możemy osiągnąć zamierzony cel. Można rzec, że podobnie ma się rzecz z dietetykiem – idziemy na konsultacje, jesteśmy pod jego opieką, razem sprawdzamy postępy i idziemy do przodu, ciesząc się na końcu świetnymi wynikami. Mając trenera do biegania jest dość podobnie. Dobra motywacja, wspólne, prawidłowe treningi napawają energią i optymizmem. Doradztwo i wsparcie na pewno też są niezastąpione w momencie większych przygotowań, na przykład do maratonu. Trener do biegania również układa indywidualne plany treningowe, więc na pewno wato o tym pomyśleć, szczególnie w momencie, kiedy rekreacyjne bieganie zamieni się niemalże w sport.

Jakie obuwie wybrać?

W tym celu zaleca się pójście do sklepu ze sportowym obuwiem i kupienie tego odpowiedniego. Zwykłe tenisówki czy znowu za ciężkie adidasy nie sprawdzą się podczas biegania. Buty powinny być idealnie dopasowane do stopy tak, aby się ona nie ślizgała i nie przesuwała podczas biegu. Dodatkowo buty do biegania muszą być stabilne i lekkie. Często mają też dodatkową siateczkę. Nie można zapominać o podeszwie antypoślizgowej – przyczepność podczas biegania jest również bardzo ważna. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniego obuwia to zawsze można poprosić o pomoc osoby pracujące w sklepie, które powinny służyć pomocą i radą.

Strój

Jeżeli chcemy zacząć przygodę z bieganiem, to na początku możemy mieć na sobie zwykły sportowy strój – spodenki lub legginsy oraz koszulkę, która nie będzie krępowała ruchów 9ewentualnie cienką bluzę na chłodniejsze dni). Dobrze wybrać odzież oddychającą z delikatnego materiału. Z czasem można pokusić się o stroje lepszej jakości, jak już wiemy, że bieganie stanie się naszą codziennością i pasją.

Co z dodatkami?

Aby wygodnie nam się biegało możemy zaopatrzyć się w nerkę na potrzebne przedmioty typu klucze telefon lub zakupić odpowiednią cienką kamizelkę z kieszeniami. Dobrym i przydatnym dodatkiem może być także zegarek ze stoperem.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *